Online & Tech

Diferenta dintre bere si vin – INFOGRAPHIC

Un infografic care demonstreaza inca o data, daca mai era nevoie, de ce berea e mai populara in lume decat vinul, iar la media de consum, ROMANIA e acolo intre giganti, cum ar veni, cu un consum mediu de 131.4 miliarde de litri de bere, ceea ce iti da asa un sentiment de mandrie.

Cea mai scumpa bere costa 1.815 de dolariThe Antarctic Nail Ale – vanduta la o licitatie si produsa cu apa direct din iceberg-urile din Antarctica. Doar 30 de sticle s-au produs in lume.

Cea mai scumpa sticla de vin e Screaming Eagle Cabernet 1992 si s-a vandut cu 500.000 de dolari.

Cea mai veche berarie a fost fondata in anul 1050, in Bavaria, Germania – Weltenburg Abbey – care functioneaza si in ziua de azi.

Foarte interesant de precizat: SKOL este pe locul 5 in clasamentul celor mai bine vandute marci de bere la nivel mondial, iar pe 7 e Heineken. Pe primele locuri se afla: Snow (1), Tsingtao (2), Bud Light (3) si Budweiser (4).

Cea mai tare bere din lume e Barleywine, cu 15% alcool, iar cel mai puternic vin are 22% – Sherry.

Beer vs. Wine_Infographic_Finale

Blogger de 14 ani vechime, scriu din 2007, am 32 ani, sunt născut și crescut în Cluj-Napoca, oraș pe care nu l-aș părăsi pentru nimic în lume. Activez în industria mass-media locală din 2012. Co-fondator sportulclujean.ro și clujulpolitic.ro, reporter eClujeanul și foaiatransilvana.ro.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Cum stai cu matematica? Protectie impotriva robotilor si spammerilor! * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Anunta-ma cand apar comentarii noi. Te poti abona si fara sa comentezi.