No, bine v-am găsit din nou la o partidă de pe teren propriu a Universităţii Cluj, partidă din etapa a XXVI-a din sezonul competiţional 2011-2012.

Foaia de joc

U CLUJ: Bornescu – Achim, Galamaz, Szukala (c), Mendy, Hoban, Dorinel Popa, Boştină, Cojocnean, Grozav, Anthony Nwakaeme

Rezerve: Boşneag, Abrudan, Steven Pele, Paulius Dauksa, Tulio Borges, Adrian Cristea, Octavian Drăghici

Antrenor: Claudiu Niculescu

GAZ METAN: Pleşca, Frăsinescu, Lazăr, Ciucă, Vukadinovic, Breeveld, Ayman Tahar, Issa Ba, Ciprian Petre, Thaer Bawab (c), Victor Medeiros

Rezerve: Adrian Gurincu, Sergiu Muth, Radu Zaharia, Alexandru Munteanu, Doru Dudiţă, Razvan Avram, Dan Roman

Antrenor: Cristian Pustai

Arbitru: Istvan Kovacs.
Asistenţi: Radu Ghinguleac, Mircea Grigoriu
Arbitru de rezervă: Dan Manea
Observatori: Romeo Paşcu, Ion Toma.

Aşteptăm începerea meciului. Prezenţă slabă în tribună, maxim 1-2000 de suflete. Lumea a preferat să meargă la udat decât la meci.

Gazonul arată mai verde ca data trecută şi mai bine, sperăm să nu cedeze pe parcursul jocului.

Au intrat echipele pe teren. Galeria şi-a început recitalul clasic de început de partidă pe „Slavă ţie, studenţie…”

S-a ţinut un moment de reculegere în memoria fotbalistului italian de la Livorno, Morosinni, mort pe teren la numai 25 de ani. RIP

00:00 A început meciul.
02:00 Primul corner pentru Mediaş.
03:00 Prima ocazie mare de gol pentru U Cluj. Dorinel Popa şutează din interiorul careului, dar Pleşca blochează şutul.
06:00 Galeria scandează cuvinte „de bine” care nu pot fi reproduse aici la adresa apropiatului patronului Walter, Mărginean, zis şi Limoniu, pentru ultimele derapaje.
07:00 Meciul are ritm, se joacă frumos, de la o poartă la alta. Nu se termină 0-0 meciul ăsta. Presimt.
10:00 Issa Ba are nevoie de îngrijiri medicale la un duel cu Gicu Grozav.
16:00 GOOOOOOOOOOL Boştină. Lovitură de cap bine plasată din centrarea lui Gicu Grozav.
19:00 U Cluj iese bine din apărare, Gazul forţeaza egalarea, dar linia noastră defensivă funcţionează foarte bine, cu Galamaz şi Szukala în faţa lui Bornescu.
22:00 Vai ce bine merge jocul fără Păcurar în teren.
24:00 Marius Ciucă şutează şi el de la mare distanţă, dar mingea se duce mult peste poartă. Niciun pericol pentru Bornescu.
27:00 Domn’ profesor Pustai trebuie să găsească o rezolvare mai bună a ecuaţiei meciului dacă vrea să plece cu un punct de aici, că la cum joacă Gazul, n-are nicio şansă să câştige.
28:00 Nicandro Breeveld are nevoie de îngrijiri medicale.
30:00 Galeria cântă sublim. Piele de găină.
31:00 Prima schimbare pentru Mediaş. A ieşit Ayman Tahar şi a intrat Răzvan Avram.
32:40 Dorinel Popa trimite şi el un şut spre poartă. Niciun pericol pentru Pleşca.
34:00 Corner pentru Mediaş care nu aduce niciun pericol pentru U Cluj.
37:00 Răzvan Avram trimite un şut de la douăzeci şi ceva de metri, dar mingea trece alături. Nimic periculos. Finalul primei reprize aparţine Gazului.
40:00 GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL GICU GROZAV. 2-0 pentru U Cluj. Un contraatac perfect al Universităţii Cluj se încheie cu un gol frumos marca Grozav.
42:00 Lovitură liberă pentru Mediaş executată de Ciprian Petre, care a trimis mingea la mai puţin de un metru de poartă.

PAUZĂ. Povestea continuă după 15 minute.

A ajuns şi Bianca Drăguşanu la meci. E roşcată. Nu cred că i-a zis nimeni că Prinţu’ ei e rezervă astăzi.

45:00 A început repriza a doua. Să sperăm că mai vedem goluri din partea alor noştri.
50:00 Au trecut 5 minute de când a început repriza a doua, dar nu s-a întâmplat nimic notabil. Gazul forţează mai mult, Universitatea joacă la aşteptare şi la „ciupire”
52:00 Cojocnean pasează în centru pentru Tony, dar nigerianul ajunge prea târziu la minge şi faza s-a răcit.
54:00 Tony are ocazia să majoreze diferenţa pe tabelă, dar e blocat în ultimul moment. Cornerul nu prezintă niciun pericol pentru medieşeni.
58:00 SCHIMBARE la U Cluj: Iese Sebi ACHIM accidentat şi intră Adrian Cristea.
59:00 Un corner aiurea acordat pentr medieşeni – nimic periculos pentru Bornescu.
62:00 SCHIMBARE şi la Mediaş. Iese Bawab şi a intrat Dan Roman.
63:00 Lovitură liberă pentru Mediaş venită în urma unui joc periculos a lui Szukala la Dan Roman. Nimic periculos.
65:00 Gazul nu găseşte nici cum soluţii să atace poarta, defensiva lui U Cluj stă mult mai bine aşezată astăzi.
66:00 A intrat Tulio BORGES, achiziţie nouă, în locul lui Boştină. Să vedem ce poate şi jucătorul ăsta…
67:00 Bornescu scoate o minge periculoasă de sub bară. Cornerul nu prezintă niciun pericol.
69:00 Se înteţesc ocaziile la poarta noastră, dar Bornescu e în formă de zile mari astăzi.
71:00 Cristea şutează de la marginea careului, dar mingea se duce alături.
73:00 Ciocnire urâtă între Grozav şi Marius Ciucă. Ambii jucători se resimt.
77:00 Corner pentru U CLUJ, după o posesie uşoară înclinată spre Mediaş. Bate Cristea. Nimic de raportat în urma cornerului.
78:00 Cartonaş galben pentru Issa Ba pentru un fault.
79:00 SCHIMBARE la Mediaş: Doru Dudiţă a intrat în locul lui Victor Medeiros.
83:00 Cristea s-a distrat cu apărarea oaspeţilor, dar pasa îl prinde pe Grozav în offiside.
85:00 SCHIMBARE la U CLUJ: Octavian Drăghici îl schimbă pe Gicu Grozav pentru ultimele 5 minute de joc.
89:00 GOOOOOOOL U CLUJ: Drăghici înscrie şi face 3-0.

90:00 Trei minute de prelungire. U ClUJ mai are o ocazie în minutele de prelungire, dar Pleşca s-a opus şutului.

Universitatea Cluj câştigă trei puncte şi face 41 de puncte în clasament, dar rămâne tot pe locul 7 în clasament. Gaz Metan rămâne cu 28 de puncte pe locul 12.