FC Timişoara suferă

Pentru prima dată în fotbalul românesc o echipă plăteşte cu penalizarea din cauza unui proces pierdut, este vorba de Politehnica Timişoara, denumită ulterior FC Timişoara, care în urma unui scandal mai vechi între Claudio Zambon, cel care deţine palmaresul, culorile şi însemnele clubului şi Marian Iancu actualul patron al clubului. FIFA a intrat pe fir şi a comandat această de depunctare pentru că actuala conducere a refuzat să schimbe culorile şi însemnele clubului pierdute în urma procesului cu Zambon. Marian Iancu şochează pe toată lumea şi anunţă că se retrage din fotbal şi va porni războiul cu Federaţia Română de Fotbal. El este sigur că cel ce se află în spatele acestei depunctări este Mircea Sandu. La rândul lui Naşul este salvat într-o oarecare măsură de faptul că ordinul acesta vine din partea FIFA şi el doar îl execută.

Nu este corect ce se întâmplă în acest moment cu Timişoara, de ce să sufere clubul, echipa şi suporterii pentru un proces pierdut. Se poate rezolva şi altfel această problemă, cum ar fi suspendarea terenului sau amendarea echipei, dar depunctarea e prea dură şi dacă se va realiza va cădea ca o lovitură de tun pe capul echipei. Punctele acumulate şi pierdute în urma depunctării şi locul în clasament vor fi doar o palidă consolare, jucătorii vor simţi că toată munca lor s-a dus pe apa sâmbetei.

Şi cine este acest Zambon? Cică e fostul patron al echipei. Acest om nu se poate numi patron, patronul e omul care bagă bani în echipă şi vrea să obţină performanţă, nu acela care vrea să strângă foloase de pe urma ei fără să investească măcar un bănuţ în ea. Zambon pentru acest club e ca şi câinele pentru pisică, adică omul care i-a creat cel mai mult rău, cel mai mare duşman. Un astfel de scandal poate produce dispariţia echipei. Domnul Iancu nu procedează bine, dacă se retrage de la cârma Timişoarei dă dovadă de laşitate, dacă chiar va fi depunctată, atunci el trebuie să meargă mai departe şi să investească în Timişoara, să le deie peste nas Federaţiei, echipa trebuie să demonstreze că au forţa necesară să revină acolo sus unde e locul. E dificil pentru Iancu să treacă peste asta, dat fiind că un banal scandal a aruncat câteva milioane de euro la gunoi.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Cum stai cu matematica? Protectie impotriva robotilor si spammerilor! * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.